O plemeni crested

Anglický crested (anglické chocholaté morče)


Anglický crested patří ke krátkosrstým plemenům morčat. Srst je hladká přilehává a její délka nepřesahuje 3 cm.
Typickým znakem tohoto plemene je čelní rozeta (tzv. korunka). Korunka je umístěna na průsečíku pomyslných os spojujících oko s protilehlým uchem. Je kulatá a dostatečně otevřená a její středový bod není vetší velikosti, než špendlíková hlavička. Není zdvojený a neubíhá do pěšinky. Na těle se nesmí objevit žádný jiný vír. Barva korunky je shodná s ostatní barvou těla, nesmí se odlišovat.
Anglický crested může být jednobarevný nebo také dvojbarevný a trojbarvený, avšak tyto barvy musí být rozmístěné rovnoměrně po těle.

Americký crested (americké chocholaté morče)


Americký crested je shodný s anglickým crestedem. Má jediný rozdíl a tím je barevné odlišení čelní rozety (tzv. korunky) od ostatní srsti. Tato korunka je vždy v bílé barvě a celé tělo morčate je vždy jednobarevné. Korunka tak ostře kontrastuje s ostatní barvou srsti.
Ne vždy mají morčata korunkou celistvě bílou. Je to sice žádoucí, ale často je bílá jen část koruny. I v případě, že má chovatel pár, u kterého mají oba jedinci korunu celistvě bílou není dané, že jejich potomci ji budou mít celistvou také. Další "záludností" chovu je udržení bílé barvy pouze v korunce. Bílá barva nesmí přesahovat rozetu a rozlévat se mimo ní dál do ostatní srsti.
Pro chov je díky tomuto znaku americký crested náročnější než anglický.
Americký crested je povolen ve všech barvách standardem uznaných jednobarevných morčat.

O plemeni Hladké

V srsti tohoto plemena nesmí být vír (rozeta), ani se nesmí dělit  do pěšinek. Srst je po těle souměrná, krátká 2 - 3 cm a hustá, bez přesahujících delších chlupů. Měla by být lesklá, matnost nasvědčuje tomu, že morče není po zdravotní stránce úplně v pořádku, většinou je hůře živené. U jednobarevných morčat je nutnost, aby srst měla všude stejnou barvu bez světlejších, či tmavších odstínů. Krátká srst  vyžaduje minimální péči. Plemeno hladné je povoleno ve všech standardem uznaných barvách a kresbách.

 

 O plemeni US teddy ( americký teddy)

Tato morčátka patří mezi krátkosrsté a mají zvláštní strukturu srsti. Mláďátka hned po narození mají chloupky vlnité, které se během prvních měsíců přemění na hrubou, elastickou, hustou srst, rostoucí kolmo od těla. Při pohlazení od zadečku až k hlavičce by se měla srst znovu postavit. V kožíšku by neměli figurovat žádné rozety, pěšinky a srst by měla růst souměrně. Během prvních pár měsíců teddík několikrát mění svoji srst (přesrsťuje) a barví se do správných odstínů které mu pak už zůstanou na pořád. Mláďata se rodí tmavší a během ¨dospívání ¨chytá svou pravou barvičku. 

 

Toto plemeno je velmi přítulné a proto je dobré na domácího mazlíčka a nebo do chovu.

Morčátka plemene US Teddy není vhodné často koupat (já je nekoupu vůbec), měkne jim srst a není tak pevná jako když by se nekoupal. Musíme morčátka však dobře udržovat aby vypadali krásně. Proto bychom jim měli nejméně 2x do týdne vyčesávat odumřelé chloupky ale i nečistoty v srsti. Kartáčem s měkkými štětinkami pro teddy králíčky. Také bychom jim měli zastřichávat drápky aby je neměli příliš dlouhé!!! Pokud máme zahrádku kde je i beton je vhodné morčátko dávat pravidelně na vyhřátý beton, kde by si drápky sám obrousil. Ale když je zima, tak to nejde. Proto je vhodnější pořídit si nůžky na zastříhávání drápků. POZOR!!! - Vždy se zastřihávají pouze bílé špičky drápků.-!!! Je to jako u člověka tmavá část nechtu je velmi citlivá a morče jí potřebuje!!! 

 

O plemeni Baldwin

Jsou úplně holí, bez chlupů. Těm, kteří pocházejí z nositelů genu, chlupy vypadají až v dospělosti. 

Tento druh vznikl v Americe v Kalifornii, kde ho chovatel Calor Miller získal křížením bílých crestedů. Spojením dvou Baldwin morčat získáme vždy bezsrstá Baldwin morčata - zajímavostí je, že se morčata rodí zcela osrstěná a až postupem času svou srst ztrácí. Při spojení Baldwin s morčetem se srstí můžeme dostat morčata s genem. 


Baldwini jsou u nás v ČR stále celkem vzácní. Jejich chov se tu ale začíná rozšiřovat a doufejme, že vzrůstající tendence chovatelů bude pokračovat. Jejich prodejní cena se pohybuje od 2500 do 3000 Kč.
Výjimečně se s nimi již můžeme setkat i na výstavách. Hodnocení se zaměřuje hlavně na kůži a barvu. Na rozdíl od skinníků se na jeho kůži tvoří tzv. vrásky. Ty jsou velmi žádané a hodnotí se jako rys plemene. Důležité jsou hlavně na hlavě (směrem ke středové pomyslné čáře na nose) a ramenou. Nikde po těle se nesmí vyskytovat chloupky, kromě vousků, chlupů na nártech a bradě.